KOSGEB 2018 FAİZSİZ KREDİ

Kozan-TO 8 Haziran 2018 KOSGEB 2018 FAİZSİZ KREDİ için yorumlar kapalı

KOSGEB 2018 FAİZSİZ KREDİ

KOSGEB tarafından faizsiz kredi, 1 Haziran 2018 tarihinde ilan edilmiştir. Ancak bu faizsiz kredi, sadece yerli ve yeni makine teçhizat alımları için kullanılacaktır.

KOSGEB faizsiz kredi, imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ’lere verilecektir. Ayrıca, bu krediden faydalanabilmeniz için işletmenizin KOSGEB desteklerinden yasaklı olmaması gerekiyor.

Bu kredi programı için kullanılacak kredi için herhangi bir faiz söz konusu olmayacaktır. Yani, sıfır faizlidir. Faizi KOSGEB karşılayacaktır.

İşletme başına en fazla 300.000 TL kadar faiz tutarı karşılanacaktır. Burada yanlış anlaşılma olmasın, kredi üst limiti 300.000 TL değildir. Bu limit, faiz desteği limitidir. Örneğin, 1.000.000 TL kredi kullandınız ve makine satın aldınız. Bu kredi için hesaplanan faiz tutarı 400.000 TL. KOSGEB bu faiz tutarının 300.000 TL’sini karşılayacaktır. Ya da 100.000 TL makine aldınız ve kredi kullandınız. Bu kredinin faiz tutarı 50.000 TL. KOSGEB, 50.000 TL’lik bu faizi karşılayacaktır. Kredi faiz desteği üst limiti, 300.000 TL’dir.

Kredinin ilk altı ayı ön ödemesizdir. Kalan 30 ayda 3 ayda bir eşit taksitlerde ödeme yapacaksanız. Toplam vade süresi 36 aydır.

Bu programa ait takvim ise aşağıdaki gibidir. Nihai onay, 3 Eylül 2018’e kadar verilecektir.

04.06.2018 – 01.08.2018 İşletme başvuruları
02.08.2018 – 13.08.2018 KOSGEB Müdürlüğü inceleme, onay ve revizyon talebi
14.08.2018 – 24.08.2018 İşletme düzeltme ve revizyonu
25.08.2018 – 03.09.2018
 • KOSGEB Müdürlüğü nihai onayı

Peki ama değerlendirme ve süreç nasıl olacak?

 • Bir değerlendirme tablosu söz konusudur. Bu değerlendirme tablosuna göre işletmeler sıralanacaktır. Kredi faiz desteği için toplam 100 milyon TL ayrılmıştır.
 • Nihai sonuç açıklandıktan sonra KOBİ, protokole taraf herhangi bir banka şubesinden kredisini kullanabilecektir.
 • Kredi tutarı, başvuru yapan KOBİ’ye değil, makine veya teçhizat alınan tedarikçi firmaya yapılacaktır. Daha sonra banka, ilgili makine veya teçhizatın işletmeye teslim edildiğini tespit edecektir.
 • Teminat, bankalar tarafından istenebilir. Bu durumda, KGF üzerinden kefalet alabilirsiniz.
 • Makine ve teçhizat yeni olması önemlidir. İkinci el makine ve teçhizat bu kapsamda değerlendirme dışında kalacaktır.
 • Makine ve teçhizat tanımı ise aşağıdaki gibi yapılmıştır.

”Makine: En az bir parçası, uygun çalıştırıcı, kumanda ve güç devreleri vasıtasıyla hareket eden muhtelif parça ve gruplardan oluşan, malzemeyi işlemeye, taşımaya veya ambalajlamaya yarayan gereçler, tek başına kullanıldığında ulaşılan amacı sağlamak için tek bir bütünmüş gibi çalışmak üzere düzenlenen ve kontrol edilen makineler grubu.”

”Teçhizat: Bir makineye veya muhtelif makineler grubuna monte edilmek üzere piyasaya arz edilen ve bir makinenin fonksiyonunu değiştiren değiştirilebilir parçalar ve makine ile birlikte yeni satın alınacak makinenin işletimi için gerekli olan yazılım ve gereçler.”

Eğer 2016 yılında bu programdan faydalandıysanız, 2018 yılında ilan edilen bu programdan yararlanamazsınız.

KOSGEB faizsiz kredi 2018 şartları nelerdir?

KOSGEB faizsiz krediye her KOBİ’nin başvuru yapması mümkün değildir. Çünkü, her KOBİ ne yazık ki başvuru şartlarını taşımamaktadır. Bu krediye başvuru yapabilmek için belli şartları yerine getirmek gerektirmektedir.

Peki ama nedir bu şartlar?

 

 • Bu yıl, imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ’ler, makine ve teçhizat alımları için kredi kullanabilecektir. İmalat sanayinde faaliyet göstermiyorsanız ne yazık ki bu kredi programına başvuru yapamazsınız.

 

İlgili içerik: İşletmen; mikro mu, küçük mü yoksa orta ölçekli mi?

 

 • KOBİ’lerin KOSGEB faizsiz kredisine başvuru yapabilmesi için KOSGEB’e kayıt olmaları gerekmektedir. Çünkü, ancak KOSGEB’e kayıtlı olan üye KOBİ’ler, KOSGEB desteklerine ve kredilerine başvuru yapabilmektedir. 2018 yılından itibaren KOSGEB’e kayıt olduktan sonra e-Devlet üzerinden başvuru yapılmaktadır. Eğer işletmeniz KOSGEB’e kayıtlı ise kaydınızın güncel olup olmadığını da öğrenmelisiniz. Kredi duyurusu yapılmadan önce KOSGEB’e kayıt yaptırmanızı; kaydınız varsa bu kaydı güncellemenizi öneririm. Kredi dönemlerinde belge onayı için inanılmaz kuyruklar oluşmakta ve sistem kitlenmektedir.

 

İlgili içerik: Veri tabanı kaydı için tıklayınız.

 

 • KOSGEB, bütün sektörleri desteklemez. KOSGEB’in sunmuş olduğu destek ve kredi imkanlarından her sektör faydalanamaz. Bu imkanlardan faydalanabilmek için KOSGEB’in desteklediği sektörlerden birisinde faaliyet göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, KOSGEB faizsiz krediden yararlanmanız mümkün olmayacaktır. Ancak, hemen hemen her imalat sektörünün KOSGEB kredilerinden faydalandığını ifade edelim.

 

İlgili içerik: KOSGEB desteklenen sektörler 2018

 

 • KOSGEB faizsiz kredi başvurusu için engel olmasa da tam anlamıyla krediden faydalanabilmeniz için çok fazla vergi ve SGK borcunuzun olmaması gerekmektedir. 2017 yılında bu borçları olanlar, krediden oldukça geç yararlanmışlardır. Eğer vergive SGK borcunuz fazla ise kredi miktarınızın belli bir kısmını bu borçlarınıza mahsup etmeniz gerekecektir.
 • KOSGEB faizsiz krediden faydalanabilmek için herhangi bir terör örgütü ile bağlantınızın olmaması gerekmektedir. Özellikle OHAL süreci nedeniyle her KOBİ, bu anlamda araştırılmaktadır.

 

KOSGEB faizsiz kredi 2018 başvurusu nasıl yapılır?

KOSGEB faizsiz kredi başvurusu, kredi duyurusu yapıldıktan sonra uygun başvuru tarihleri arasında e-Devlet üzerinden online olarak yapılmaktadır.

Online olarak yapılan başvuru sonrası, KOSGEB hangi KOBİ’lerin faizsiz kredi programından faydalanabileceğini açıklamaktadır. Faizsiz kredi hakkı kazanan işletmeler, KOSGEB ile protokol imzalamış bankalardan birisine başvuru yapmakta ve gerekli belgeleri ibraz etmektedir. Ardından, banka gerekli istihbaratı yaptıktan sonra kredi başvurusunu onaylamaktadır.

Onaylanan kredi, ilgili KOBİ’ye tedarikçi üzerinden kullandırılır. Kredinin faizini, KOSGEB bankaya öderken; kredinin anaparasını, krediyi kullanan KOBİ, ön ödemesiz dönemden sonra ödemeye başlar.

KOSGEB faizsiz kredi

KOSGEB faizsiz kredinin avantajları nelerdir?

Birçok kişi tarafından faizsiz KOSGEB kredisi çok iyi bir şekilde aslında bilinmektedir. Ancak, makalemizi okuyana kişiler için bu kredinin avantajlarını tekrar vurgulamak istiyorum.

Bu avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Adı üstünde faizsiz bir kredidir. Faizini, KOSGEB karşılar. Anaparadan KOBİ’ler sorumludur. Günümüzde banka kredilerinin aylık faiz oranı %1,75’lere dayanmış durumdadır. Hal böyleyken, bu kredinin ne kadar avantajlı olduğunu düşünmeniz kaçınılmazdır.
 • Borç para almak pahalı bir işlemdir. Faizsiz kredi, bedava para anlamına gelmektedir.
 • Bu kredi, belli süre ön ödemesizdir. Bu süre, 6 aydır. Bu süre içerisinde faiz işlemez.

Yorumlar Kapalı.